200 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava

Gümüşün Parlayan Tarihi

Çağlar boyunca gümüş, çok sayıda kullanımı olan değerli bir metal olarak kabul edildi. Altından sonra gümüş en dövülebilir ve esnek metaldir, bu da onu tercih edilen bir element haline getirmiştir.

Gümüşün kimyasal sembolü olan Ag , kirli beyaz anlamına gelen Latince argentumdan gelir. Eski uygarlıklar, altınla ve güneşle olan ilişkisiyle tezat oluşturan grimsi beyaz rengi nedeniyle gümüşü ayla ilişkilendirdi. Aslında eski Mısırlılar gümüşü sadece altından sonra mükemmel bir metal olarak görüyorlardı. Altına bir çemberin simgesini, gümüşe yarım çemberin simgesini verdiler.

Gümüş, magmatik ve metamorfik kayaçlarda oluşur ve genellikle gümüş bileşikleri içeren minerallerde bulunur. Bu nedenle gümüş genellikle kurşun, bakır ve çinko gibi mineraller için madenciliğin bir alt ürünüdür.

Erken Madencilik

Gümüş madenciliğinin ilk dokümantasyonu, Anadolu’da MÖ tarihlerde ortaya çıkmıştır. MÖ 1.200’e yaklaşıldığında, bölgedeki gümüş üretiminin çoğu, Avrupa ve Batı Asya’da da bulunabilmesine rağmen, Yunanistan’ın madenlerine kaydı. Gümüş cevheri genel olarak kurşun içerdiğinden, köleler madenlerde çalışmaya zorlandı çünkü özgür insanlar kurşun zehirlenmesinden ölmek istemediler (daha önce olduğu gibi).

Yunanistan, güçlü şehir devletinin kurulmasına yardımcı olan Atina’nın ilk donanmasını Atina yakınlarındaki büyük bir gümüş madeni sayesinde MÖ 500 yıl civarında finanse edebildi. MÖ 250’lerde Birinci Pön Savaşı’ndan sonra, Kartacalılar İspanyol madenlerini ele geçirdiler ve bu geliri Romalılara olan borçlarını ödemek için kullandılar. İkinci Pön Savaşı sırasında madenler, geliri daha fazla fetih finanse etmek için kullanan Romalıların eline geçti.

MS 100 yılına gelindiğinde, İspanyol madenleri Roma İmparatorluğu için en büyük gümüş tedarikçileri haline geldi. Gümüş, Asya baharat yolları boyunca ticaret için giderek daha önemli hale geldi. Metali ihracata hazırlamak için, plattum argentum adı verilen ince levhalar halinde dövüldü ve daha sonra modern İspanyol platasına (gümüş anlamına gelir) kısaltıldı.

Gümüş madenciliği, çoğu Orta Avrupa’da olmak üzere çok sayıda başka ülkeye yayılmaya devam etti. Gümüş üretiminde büyük ölçüde teknolojik ilerlemelere bağlı olarak büyük büyüme MS 750 ile 1.500 yılları arasında görüldü.

Gümüş Üretiminde Büyüme

Altın arayışı, 1492’de Yeni Dünya’nın keşfinde büyük bir etki yaratsa da, okyanus boyunca yapılan gezi gümüşün rolünü yeniden icat etti. Gümüş madenciliği 1500 ile 1800 yılları arasında patlamaya başladı ve dünya üretiminin yüzde 85’i Meksika, Bolivya ve Peru’da gerçekleşti. Devam eden yenilikler, Kuzey Amerika, Orta Amerika, Avustralya ve Avrupa’da gümüş üretiminin artmasına neden oldu.

Erken Kullanımlar

Gümüş, tıpkı altın gibi, birçok kültür tarafından değerliydi ve kullanımları süslemeden tıbba kadar değişiyordu. Birçok zengin ailenin gümüş kapları, mücevherleri, dini tılsımları ve dekorları vardı. Gümüş ayrıca para birimi olarak, ticarette ve borçların ödenmesinde kullanıldı. Gümüş bir hediye, güven ve sevginin sembolü olarak görülüyordu.

Gümüş ayrıca, omurga boyunca dikey bir çizgi oluşturan vücudun yedi enerji merkezinden oluşan bir sistem olan çakra sistemindeki altıncı çakra (veya “üçüncü göz”) ile ilişkilendirildi.

Ayurveda tıbbında, hastalığa enerji dengesizliğinin neden olduğu düşünülmektedir. Bu dengeyi bir denge durumuna getirmek için saf metallerin hassas kombinasyonları oluşturuldu. Gümüş, karaciğer ve dalak detoksifikatörü olarak kullanıldı. Aslında, antibakteriyel özelliklere sahip gümüş, tıpta antibiyotikler oluşturulmadan önce antibiyotik olarak kullanıldı. Daha yakın zamanlarda, gümüş bromür ve diğer gümüş halojenür tuzları fotoğrafçılıkta kullanılmıştır. İyi bir ısı ve elektrik iletkeni olarak gümüş, çeşitli elektrik uygulamalarında da kullanılmıştır. Gümüş, mücevherler ve lüks eşyalar için favori bir malzeme olmanın yanı sıra değerli bir yatırım biçimi olmaya devam ediyor.