200 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava

Gümüş’ün Faydaları

Çok eski zamanlardan beri gümüş,  sadece mücevher olarak değil aynı zamanda çoğu insan tarafından sayısız sağlık yararları için değerli bir metal olarak kabul edildi. Tarihin topraklarını biraz araştıralım ve gümüş takıların sunduğu güçlü faydalar hakkında bazı ilginç ayrıntılar ve gerçekleri çıkaralım.

Tarihte Güçlü Bir Mikrop Savaşçısı Olarak Gümüş

Metal gümüş, kuyumcular ve zanaatkarlar arasında popülerlik kazanmadan çok önce, bilgelerin ve sağlıkçıların dikkatini çekmişti. Enfeksiyonlarla savaşan ve soğuk algınlığı, grip önleme, yara iyileşmesi ve daha pek çok konuda yardımcı olan güçlü bir antimikrobiyal ajan (bakteri öldüren) olarak kanıtlanmıştır.

Gümüş vücut iç ısını ve kan dolaşımını dengelemeye yardımcı olur.

Birçok kişi, gümüş taktıktan sonra enerji seviyelerinin ve ruh hallerinin dengelenmesinde iyileşmeler olduğunu söylüyor. Bu durum uzmanlarca onaylanmıştır. Çünkü gümüş pozitif iyon yüklü bir elementtir. Böylece Kan dolaşımını ve genel vücut sıcaklığını dengeler. Stresi azaltır.

Gümüşün antibiyotikler ve sterilizasyon konusunda uzun bir geçmişi vardır.

Enfeksiyonu, soğuk algınlığını, grip semptomlarını ve diğer virüsleri, bakterileri vb. önlemek için gümüşten tıbbi cihaz ve aletler yapılmıştır. Günümüzde de kullanılmaktadır.

Gümüşün ayrıca kan damarlarımızı elastik tuttuğu ve bunun kemik oluşumunda ve iyileşmesinde, cilt bakımı ve onarımında rol oynamasını sağladığı söyleniyor.

Gümüş, potansiyel olarak toksinlerden kaçınmamıza yardımcı olur

Bir metal olarak gümüş, toksin olarak bilinen diğer birçok kimyasalla karşılaştığında reaksiyona girer ve renk değiştirir.

Örneğin, gümüş takılarınız çok uzun süre taktığınızda maviye dönerse, bu vücudunuzda yüksek sodyum seviyesinin varlığını gösterebilir. Mavi gümüş takı parçası görmek, tuzlu atıştırmalıkları azaltmak için bir hatırlatma işlevi görebilir!

Hatta bazı insanlar gümüşü mücevherden öte sağlığı için kullanır, Örneğin, gece daha rahat dinlenmeleri için gümüş astarlı uyku maskeleri kullanırlar. Bazıları elektronik sinyallerin vücuda iletilmesini engellemek için teknolojik aletlere dokunurken gümüş astarlı eldivenler takarlar.

Moda tasarımcıları, bu değerli metali giyim malzemelerine dahil etme konseptini çoktan keşfettiler bile. Böylece insanlar günlük olarak gümüşün birçok sağlık yararından yararlanabilirler.

Gümüşün elektriksel ve termal iletkenliğinden kaynaklanan birçok sağlık yararı vardır

Pozitif yüklü gümüş iyonları; elektromanyetik radyasyonu vücuttan uzaklaştıran, vücudun doğal iletkenliğini uyaran ve kan dolaşımını, vücut sıcaklığını dengeleyen ve genel sağlığı iyileştiren iletken bir alan oluşturur.

Pozitif yüklü gümüş iyonları ayrıca bakterilerdeki negatif yüklü oksijen reseptörlerine de bağlanır, bu nedenle gümüş, zararlı enfeksiyon ve hastalıklarla savaşabilir.

Southampton Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, gümüş yüzük takmanın ellerdeki bazı artrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini kanıtladı.

Araştırmacılar, Gümüş takılar takmanın iltihaplı eklemlerde dengeyi ve hareket açıklığını geri kazanmaya yardımcı olduğunu buldular.

Gümüş Takı İle Anksiyete Nasıl Giderilir?

Bazı insanlar kaygıyı azaltmak için meditasyon, yoga, farkındalık ve diğer sakinleştirici tekniklere yöneliyor. Kaygıyı önlemeye yardımcı olmak için belirli takı türleri de takılabilir. Kaygınızı gümüş takılarla gidermek istiyorsanız, şu ipuçlarını aklınızda bulundurun:

  • Size uygun olanı bulana kadar farklı mücevher parçalarını deneyin. Örneğin, dönen bir yüzük işe yaramazsa, bunun yerine gümüş bir bileklik veya kolye deneyin. Bir kişi için işe yarayan şey herkes için işe yaramayacaktır.
  • Mücevherlerinize kaygınız başlamadan önce ulaşın. Kaygı belirtilerinin daha şiddetli hale gelmesini beklemek yerine, kaslarınızda gerginlik hissetmeye veya kalp atış hızınızda bir artış hissetmeye başlar başlamaz gümüş takılarınızı takmanız en iyisidir. Bu şekilde, semptomların ortaya çıkmadan önce kötüleşmesini durdurabilirsiniz.

Dikkat

Gümüşün birçok kanıtlanmış sağlık yararları olmasına rağmen, gümüşe alerjisi olanlar var. Bu bireyler için gümüş takmak ters etki yaparak ciltte tahrişe ve renk değişikliğine neden olabilir. Gümüş takılarla temas eden bölgede pullanma veya kızarma fark edebilirsiniz. Hatta  temas sonucunda ciltlerinde hafif bir renk değişikliği fark ederler. Sağlığınız için lütfen gümüşe alerjiniz olduğunu fark ettiğiniz anda kullanmayı bırakarak dermatoloğa danışın.